I miejsce i Grand Prix na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach

W dniu 4 czerwca 2023r. w Więcławicach Starych w gminie Michałowice (koło Krakowa) odbył się 24. Małopolski Festiwal Orkiestr Dętych.

W muszli koncertowej Amfiteatru na placu przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła zaprezentowało się aż 30 orkiestr dętych podzielonych na trzy kategorie – orkiestry małe do 22 muzyków, średnie do 32 muzyków oraz duże powyżej 32 muzyków.

„Festiwal to integracja międzypokoleniowa i atrakcje dla całych rodzin – mówiła konferansjerka Sylwia Senisson z Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach, placówki, która jest organizatorem festiwalu.”

Zwycięzcą w kategorii orkiestr dużych została Miejska Orkiestra Dęta „Andropol” Andrychów, która zdobyła jednocześnie GRAND PRIX festiwalu. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż muzycy z Andrychowa mają już na swym koncie podobne trofeum bowiem w ubiegłym roku podczas finału 44. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu również wywalczyli tytuł Grand Prix festiwalu.

Andrychowska orkiestra w minionym roku obchodziła swój okrągły jubileusz 100lecia powstania. Za swoją działalność muzyczną została odznaczona „Medalem Zasłużony dla Gminy Andrychów” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP prof. dr hab. Piotra Glińskiego. Z tej okazji andrychowscy muzycy wydali aż trzy krążki CD-Audio. Ukazała się również publikacja książkowa oraz w formie elektronicznej zatytułowana „Historia… jakich mało” obszernie ilustrująca 100-letnią działalność naszej orkiestry.

Duże podziękowania należą się w tym miejscu właścicielom firmy „WADRAS – Agregaty prądotwórcze”, panu Pawłowi Kozioł oraz panu Ryszardowi Potempa, którzy po raz kolejny pokryli koszty wyjazdu muzyków na konkurs w Więcławicach.

Skip to content